ПОЛЕЗНО

В последно време стремежът към по-комфортен, и в същото време по-икономичен начин на живот, се е превърнал във фикс идея за средностатистическия българин. И това е съвсем разбираемо – с нарастващите цени на отоплителната енергия и почти минималната разлика в качеството й, всеки търси ефикасен метод да запази уюта и благоприятната атмосфера в дома си

Що е то „външна изолация“?

Външната топлоизолация е изолационна система, която защитава външните стени на жилището ви от замръзване, не позволява пропускането на влага и мухъл вътре в дома ви, изравнява температурните колебания на носещите конструкции и спестява до около 40 % от разходите за отопление през зимния сезон. Освен това с външна изолация се увеличава продължителността на експлоатация на носещите стени в реконструирани сгради и се съкращават разходите по новото строителство. Представете си стена с външна изолация, която изстива 6 пъти по-бавно от стена с вътрешна изолация и запазва хладината вътре в жилището ви през горещите летни месеци.

Кои причини налагат поставянето на външна изолация?

Основна причина за поставяне на външна изолация е кондензирането на влагата, в резултат на ежедневните домакински дейности или големите температурни различия. Тя се наслоява по най-студените повърхности в едно помещение (най-често стените) и е предпоставка за образуването на плесен.

Модерната плътно затваряща се дограма задържа въглеродния диоксид (CO2) в помещението и въздухът става тежък и неприятен. Правилно поставената външна изолация обаче свежда тези проблеми до минимум заради паропропускливия си топлоизолационен материал и водоотблъскващото еластично крайно покритие, които държат стената топла и суха и в допълнение разрушават естествената среда за развитието на гъби и плесени.

Какви са предимствата от поставяне на външна изолация?

  • Загубата на топлинна енергия, поглъщана от външните стени, значително намалява.
  • Външната фасада на жилището ви се запазва ненакърнена по-дълго време.
  • Повишава се звукоизолацията на жилищните помещения.
  • Предотвратявате събирането на влага и отлагането на мухъл по стените и таваните.
  • Решавате проблема с течащите фуги при едроплощния кофраж.

Как се поставя външна изолация?

Най-общо, външната изолация се състои от няколко слоя различни по вид материали, които се наслагват един върху друг в строго определена последователност, от която зависи и крайният резултат. За основа се слага циментова мазилка, за която се залепва изолационната плоскост (EPS, XPS, минерална вата и др.). Тя се укрепва с дюбели и върху нея се поставя фина мрежа, която да пропуска въздух между плоскостта и следващия слой мазилка. Накрая се прави декоративна замазка.

Осигуряването на комфорт и уют за цялото семейство със сигурност е един от приоритетите в ежедневието ви. Но когато се отнася до условията на живот, които можете да си позволите, всяко решение трябва да бъде прецизно премерено – не само защото засяга бюджета ви, но и защото трябва да има продължителност и максимална ефективност. Не се препоръчва вътрешна топлоизолация, защото тя няма да има същите предимства, които получавате с външна изолация – сух, топъл и тих дом години напред.

Какво трябва да направя ако съм решил да си изолирам жилището?

Свържете се с нас, за да Ви се насрочи оглед с техническо лице в удобно за Вас време. На място ще Ви се даде допълнителна консултация за изолацията съобразена със спецификата на Вашето жилище, и ще Ви се изготви оферта.

Какъв е рискът от направата на нискокачествена /евтина/ топлоизолация?

При употребата на нискокачествени материали и неправилно спазване на технологичния процес, ефиктивността спада значително. След време от външните климатични условия започва корозия по слабите части на вашата фасада. При навлизане на въздух и влага изолиращият материал губи своите качества. Започва бавно, постепенно рушене.